PODSUMOWANIE TYGODNIOWEJ PRACY DIECI Z GRUPY I - WIELKANOC

Grupa I

W okresie przedświątecznym w grupie 3,4-latków realizowana była tematyka o tradycjach wielkanocnych.

Dzieci poznały tradycyjne potrawy wielkanocne, zwyczaj malowania jajek, święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, staropolski zwyczaj związany ze śmigusem-dyngusem. Brały udział w wielu zabawach tematycznie związanych z Wielkanocą: w zabawach matematycznych rozwijających umiejętność przeliczania, dodawania, odejmowania, orientacji w przestrzeni (np. nalewanie tylu łyżek wody do naczynia, ile kropek wskazała kostka, przesuwanie się do przodu lub wstecz podczas gry planszowej, nazywanie miejsc, gdzie dziecko znalazło jajeczka), w ćwiczeniach rozwijających motorykę małą, (np. przelewnie wody do różnych naczyń, lepienie z plasteliny jajeczek, wycinanie jajeczek, malowanie jajek, rysowanie szlaczków na pisance), w ćwiczeniach oddechowych: nanoszenie za pomocą słomki kolorowych papierowych kropek na sylwetę kolorowego jajka, dmuchanie na piórka, w „Lekcji ciszy i milczenia” wg Marii Montessori- ćwiczeniu wyciszającym i ćwiczącym koordynację wzrokowo-ruchową podczas spacerowania stopa za stopą po obwodzie elipsy z jajkiem na łyżce. Wykonały z rodzicami „Masażyk z jajem” wg M. Szeląg .

Przedszkolaki poznały również różne psikusy primaaprilisowe (na zdjęciu poniżej przykład jabłuszka z „robaczkiem”).

Dziękujmy bardzo rodzicom, którzy znaleźli czas, aby wykonać zaproponowane przez nas działania, a naszym kochanym dzieciom za chęć ich wykonania. Nauczycielki: Elżbieta Smak, Mariola Wojtczak, Ewa Zabłocka