DOKUMENTY


KONWENCJA PRAW DZIECKA

PRAWA MAŁYCH I DUŻYCH

1. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do imienia i nazwiska. Jeżeli chce, może mieć również przezwiska, na przykład Kropeczka lub Chudzinka.

2. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do tajemnic i marzeń. Jeżeli chce, może przechowywać w swoich szufladach skarby: szklane kulki, kawałki sznurka, kamyki, może marzyć o wyprawie na wyspę Turapulra, może pisać pamiętnik i mieć nawet tysiąc tajemnic.

3. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do odpoczynku. Jeżeli chce, może leżeć w łóżku, huśtać się na huśtawce, przyglądać biedronce na łące, słuchać muzyki czy biegać po parku.

4. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do życia bez przemocy. Nikt – ani dziecko, ani dorosły – nie może innych bić i poniżać, dokuczać im i wyśmiewać się z nich.

5. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do własnego zdania. Powinien być pytany o to, co myśli na dany temat. Oczywiście, nie oznacza to, że zawsze ma racje.

6. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do nauki. Może słuchać, czytać, pisać, liczyć, rysować, malować, grać, lepić, rzeźbić, konstruować, śpiewać…

7. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do emocji. Jeżeli chce, może się smucić, płakać, podskakiwać z radości, martwić się, kochać, przyjaźnić z kimś i troszczyć o drugą osobę.

8. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do zabawy. Jeżeli chce, może bawić się , budować zamki z klocków, grać w piłkę, szyć sukienki dla lalek, rysować patykiem dziwolągi na piasku, chodzić na wystawy, koncerty, spektakle teatralne i filmy.

9. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do opieki lekarskiej. Jeżeli się skaleczy, należy mu opatrzyć ranę. Ludzie powinni także zostać zaszczepieni przeciwko chorobom zakaźnym, a kiedy zachorują – powinni być zbadani i poinformowani o tym, co mają robić, aby jak najszybciej wyzdrowieć.

10. Każdy mały i duży człowiek ma prawo do jedzenia. Powinien jeść i pić te pokarmy i napoje, które zawierają wszystkie potrzebne dla zdrowia składniki.